Meniu principal

Play-off-ul Ligii I: FC Viitorul a revenit pe prima poziție a clasamentului

Fiorentina, nemulțumită de oferta lui Hagi pentru răscumpărarea lui Ianis

FC Viitorul Constanța, echipa lui Gheorghe Hagi, a revenit pe primul loc în clasament, după ce a învins-o pe CS Universitatea Craiova, scor 1-0 (0-0), duminică seara, la Pitești. Meciul a contatpentru penultima etapă a campionatului. Unicul gol al partidei a fost înscris de Florinel Coman, în minutul 51.

Gheorghe Mulțescu, antrenorul echipei CS Universitatea Craiova, a început cu mai mulți jucători care nu sunt titulari de drept, precum fundașul Bucurică și tinerii Andrei Vlad, Robert Petre și Alexandru Popescu, iar după 20 de minute Radu Bîrzan a intrat în locul lui Bucurică. Un alt tânăr fotbalist, Vladimir Screciu, a fost integralist, iar Andrei Ivan a intrat la pauză.

Oaspeții au ratat mai multe ocazii, prin George Țucudean (min. 9, 48), Cristian Ganea (min. 10, 24), Aurelian Chițu (min. 20, 33), în timp ce craiovenii au avut oportunități prin Andrei Ivan (min. 58, 63 și 64).

FC Viitorul și-a luat revanșa după ce a pierdut cu Craiova pe teren propriu, scor 0-1. Echipa lui Gheorghe Hagi va deveni campioană dacă va câștiga meciul cu CFR Cluj din ultima etapă, de pe teren propriu.