Meniu principal

Madrid Open: Simona Halep și Sorana Cîrstea, în sferturile de finală

Madrid Open: Simona Halep și Sorana Cîrstea, în sferturile de finală ale turneului

Simona Halep, deținătoarea titlului de la Madrid, s-a calificat, miercuri, în sferturile de finală ale turneului, după un meci dificil cu australianca Samantha Stosur, pe care a învins-o în trei seturi, scor 6-4, 4-6, 6-4.

Halep (25 ani, nr. 8 WTA), a treia favorită a competiției, s-a impus după o oră și 55 de minute de joc. Simona Halep va juca în sferturi cu CoCo Vandeweghe, care a dispus cu 5-7, 6-4, 7-5 de Carla Suarez Navarro (Spania).

Pe de altă parte, Sorana Cîrstea s-a alăturat Simonei Halep în sferturile de finală ale turneului de la Madrid, dotat cu premii totale de 5.439.350 de dolari, grație victoriei reușite în fața japonezei Misaki Doi, cu 7-5, 3-6, 6-1.

Cîrstea (27 ani, nr. 83 WTA), beneficiara unui wild-card, s-a impus într-o oră și 56 de minute în fața niponei (26 ani, 53 WTA), reușind 11 ași. Îîn sferturi, românca va înfrunta o reprezentantă a Franței, învingătoarea dintre Oceane Dodin (venită din calificări) și Kristina Mladenovic (cap de serie numărul 14).

Halep și Cîrstea și-au asigurat, fiecare, câte un cec de 130.965 euro și 215 puncte WTA.