Meniu principal

Madrid Open: Adversara Simonei Halep în finală este franțuzoaica Mladenovic

Franţuzoaica Kristina Mladenovic, nr. 17 mondială şi a 14-a favorită a competiției, a învins-o, vineri seară, pe rusoaica Svetlana Kuzneţova cu scorul de 6-4, 7-6 (4), calificându-se astfel în finala turneului de la Madrid Open. Aceasta va fi adversara din ultimul act a Simonei Halep, locul 8 WTA şi cap de serie numărul 3. Finala va avea loc sâmbătă, de la ora 20.00.

Semifinala a doua de la Madrid a durat o oră şi 43 de minute. După eliminarea Svetlanei Kuzneţova, Halep îşi va recupera, începând de luni, poziţia a patra în clasamentul mondial.

Kristina Mladenovic are 3-1 în partidele cu Halep. La mijlocul lunii martie, românca a pierdut, cu scorul de 3-6, 3-6, întâlnirea din turul al treilea al turneului de la Indian Wells (SUA). Halep a câştigat doar meciul din 2015, din turul secund al turneului de la Cincinnati, cu 7-5, 5-7, 6-4. Mladenovic s-a mai impus în sferturi la Birmingham, în 2014, cu 2-6, 6-0, 7-6 (4), şi în turul I la Paris, în 2014, scor 7-6 (1), 6-4.

În vârstă de 23 de ani, Kristina Mladenovic va juca a patra finală în acest an, prima din carieră a unui turneu de categorie Premier Mandatory. În 2017, ea s-a impus la Sankt Petersburg, unde a câştigat primul ei trofeu la simplu, şi a pierdut în ultimul act la Acapulco şi la Stuttgart

Câştigătoarea turneului de la Madrid, organizat de Ion Țiriac, va primi un cec în valoare de 1.043.680 de euro şi 1.000 de puncte WTA, iar învinsa din finală – 511.740 de euro şi 650 de puncte.