Meniu principal

Handbal feminin: CSM București a ratat calificarea în finala Ligii Campionilor

CSM București, deținătoarea trofeului Ligii Campionilor la handbal feminin, a ratat calificarea în finala din acest an a competiției, după ce a fost învinsă de formația Vardar Skopje cu scorul de 38-33 (21-13), sâmbătă, în semifinalele turneului Final4, găzduit de Papp Laszlo Sportarena din Budapesta, informează AGERPRES.

Vardar va juca în ultimul act al Ligii Campionilor împotriva echipei Gyori Audi ETO KC, care a învins în prima semifinală formația muntenegreană Buducnost Podgorica, scor 26-20 (12-9). CSM București întâlni, duminică, în finala mică, formației Buducnost, la care joacă românca Cristina Neagu.

CSM București va fi, fără îndoială, favorită la câștigarea trofeului șo în sezonul viitor, în contextul în care în vară se va întări cu Cristina Neagu, Amanda Kurtovic, Nathalie Hagman, Marit Malm Frafjord și Line Jorgensen.

Anul trecut, CSM București a trecut în semifinale chiar de Vardar, cu 27-21, iar Gyori Audi ETO KC s-a impus la limită în duelul cu Buducnost, 21-20. În finala mică, Vardar a învins Buducnost cu 30-28 iar CSM București a câștigat trofeul, câștigând cu Gyori Audi ETO KC, scor 29-26, după prelungiri și aruncările de departajare.

(foto: AGERPRES)