Meniu principal

Formula 1: Prima victorie din carieră pentru finlandezul Valtteri Bottas, în Rusia

Bottas a câștigat cursa de Formula 1 din Rusia

Finlandezul Valtteri Bottas (Mercedes) a câștigat, duminică, Marele Premiu al Rusiei, disputat la Soci, obținând astfel prima sa victorie în Formula 1, la a patra cursă pentru actuala sa echipă și la a 81-a după de la debutul din 2013.

Pilotul echipei Mercedes a fost cronometrat în 1h 28min 08sec 743/1000. Plecat de pe linia a doua a grilei de start, Bottas a avut un start de excepție, devansând cele două monoposturi Ferrari, al germanului Sebastian Vettel și al finlandezului Kimi Raikkonen, care au completat, de altfel, în această ordine, podiumul. La finalul cursei de la Soci, al patrulea s-a clasat britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), iar al cincilea a fost olandezul Max Verstappen (Red Bull).

Spaniolul Fernando Alonso (McLaren), fost campion mondial, nu a putut concura duminică din cauza unei probleme mecanice. Cu 83 de puncte adunate până în acest moment, Sebastian Vettel și-a mărit avansul în fruntea clasamentului piloților în fața lui Lewis Hamilton, care are 73. Pe trei se regăsește Valtteri Bottas, cu 63 de puncte.

În clasamentul constructorilor conduce Mercedes, cu 136 de puncte, cu unul mai mult decât Ferrari. Pe locurile următoare sunt Red Bull – 57 puncte, Force India-Mercedes – 31, Williams-Mercedes – 18, Toro Rosso-Renault – 13.