Meniu principal

Emanuel Gyenes a încheiat pe locul 17 ediţia din acest a Raliului Dakar

Piloţii români Emanuel Gyenes şi Marcel Butuza au reușit să încheie ediția din acest an a Raliului Dakar, cei doi regăsindu-se între cei 97 de piloţi la clasa moto care au trecut de linia de sosire a ultimei probe speciale. Gyenes a izbutit chiar să pătrundă în Top 20, fiind clasat pe locul 17 la general.

În ultima etapă, între Rio Curato – Buenos Aires (786 km), doar 64 au fost parcurşi în regim de probă specială. Emanuel Gyenes a fost înregistrat cu al 19-lea timp, suficient pentru a încheia pe locul 17 în clasamentul general. În clasamentul piloţilor privaţi (nu sunt incluşi cei de uzină), românul a terminat pe locul al șaptelea.

În a doua săptămână, Gyenes a făcut o adevărată cursă de recuperare, după ce a luat startul de pe locul 29 la general. Sportivul român a urcat treaptă cu treaptă, astfel că pentru a patra oară în carieră a terminat întrecerea în Top 20.  Rezultatul de vârf rămâne cel din 2016, când s-a clasat pe locul 14.

Marcel Butuza, la rândul său, a încheiat pe locul 71 în clasamentul general.

(foto: Telegrafonline.ro)