Meniu principal

CM Rusia 2018: Japonia a învins Columbia, scor 2-1

Reprezentativa Japoniei a învins, marţi, cu scorul de 2-1, selecţionata Columbiei, într-un meci contând pentru grupa H de la Cupa Mondială. Columbienii au jucat în inferioritate numerică încă din minutul 3, după eliminarea lui Carlos Sanchez.

Japonia a deschis scorul în minutul 5, prin Shinji Kagawa, care a transformat un penalti acordat în urma unui henţ al lui Carlos Sanchez, jucătorul columbian fiind eliminat.

Juan Quintero a adus egalarea pentru Columbia, în minutul 39, însă Japonia a preluat din nou conducerea în minutul 73, prin Yuya Osako.

Columbia : Ospina – Murillo, Arias, Mojica, D. Sanchez – C. Sanchez, Cuadrado (Barrios ’31), Lerma – Quintero (James Rodriguez ’59), Falcao, Izquierdo (Bacca ’70). Selecţioner: Jose Pekerman

Japon : Kawashima – Shoji, Nagatomo, Sakai, Yoshida – Shibasaki (Yamaguchi ’80), Hasebe – Kagawa (Honda ’70), Inui, Haraguchi – OSako (Okazaki ’85). Selecţioner: Akira Nishino

Meciul a fost arbitrat de slovenul Damir Skomina.